Większość osób, które spotkały się z tańcem dzieli je na europejskie, czyli standardowe, oraz na tańce ameryki łacińskiej, czyli latynoamerykańskie. Pozwolę sobie dokonać innego podziału.
Są tańce należące do Światowego Programu Tanecznego i inne, ważne z punktu historyczno-kulturowego. Obecny podział na tańce standardowe i latynoamerykańskie, rozgranicza tańce na te, w których para tańczy razem i te, w których para może wykonywać pewne elementy oddzielnie.
Dlatego w tańcach latynoamerykańskich znalazło się hiszpańskie Paso Doble . Natomiast Tango Argentyńskie jest uznawane za taniec standardowy, choć trudno szukać korzeni tego tańca w Europie.
Dlatego w moim przekonaniu podział na tańce będące w Światowym Programie Tanecznym jest znacznie lepszy.


Do Światowego Programu Tanecznego należą:

Blues, jeden z najwolniejszych tańców. W Światowym Programie Tańca podawany jest, jako odmiana wolnego Foxtrota. Taniec bardzo łatwy do poznania, a tańczony do każdej wolnej muzyki disco. Nazywany jest Disco Bluesem.

Cha Cha Cha Uznawana jest za najbardziej żywiołowy taniec kubański. Tak prosta do nauczenia się, że uczestnicy kursu są z reguły zaskoczeni.

Discofox jest najpopularniejszym tańcem, chociaż na początku nikt z tego nie zdaje sobie sprawy. Poznawanie tego tańca odbywa się poprzez animację w atmosferze ogólnej wesołości. W tym tańcu nie ma pomyłek. Można odkryć jedynie nowa figurę.

Fokstrot nazywany przeze mnie spacerem we dwoje. Może się odbywać na wolno, lub w formie joggingu.

Jive to taniec oparty w głównej mierze na rytmie. Ten rytm uwielbiają nie tylko twórcy przebojów muzycznych, ale także kibice sportowi. Rytm Jive jest wszechobecny.

Paso Doble tak prosty, że nie trzeba się go specjalnie uczyć. Jeszcze się nie zdarzyło u mnie na kursie, aby ktoś miał kłopoty z zatańczeniem tego tańca. Według bywałych w świecie moich kolegów jest wprost uwielbiany w Afryce.

Rock'n'Roll w Światowym Programie Tańca nie jest uwidoczniony. Ale w rozdziale Swingdances and Jive rythm opisany jest krok nazywany jako single time, no i to tak właśnie został zakamuflowany Rock and Roll, w tym ponadnarodowym programie tanecznym.

Rumba to taniec, który na kursie tańca w stopniu pierwszym w/g Światowego Programu Tanecznego poznaje się jako ostatni w kolejności. Nie jest to żaden kłopot dla uczestników zajęć, gdyż Rumba jest tańcem, w którym wszystkie figury, jak i połączenia taneczne, znane są już wcześniej. Nie istnieje problem poznawania nowych figur tanecznych, tylko zaadoptowania ich do Rumby.

Tango to taniec o Janusowym obliczu. Zobrazować go może tylko ten rzymski bóg o dwóch przeciwstawnych obliczach. Osoby, które tańczą Tango Argentino uważają, że tańczą prawdziwe tango, to samo twierdzą osoby tańczące Tango Argentyńskie. Poznaj Tango argentyńskie i Tango zwane sentymentalnym

Samba jest tańcem, od którego rozpoczyna się drugi stopień. Dlaczego drugi? Samba jest tańcem, w którym kroki i figury posiadają bardzo zróżnicowany rytm, należy posiadać solidną podstawę taneczną opartą o stopień pierwszy.

Walc Angielski taniec, o który najczęściej pytają przyszli Młodzi Państwo. Utarło się, że młodzi mają zatańczyć ten taniec jako pierwszy na weselu. Dlatego zaczynam na wesoło od Walca.

Walc Wiedenski jest tańcem z którego najczęściej korzystają wodzireje w celu zaanimowania całej grupy gości weselnych. Dzięki Warsztatom Wodzirejów , w których uczestniczyłem poznałem tę metodę i z powodzeniem ją stosuję na kursach tańca. Przeczytaj o historii walca.

Lista tych tańców została opracowana w oparciu o Special Summer Editon World Dance Magazine z sierpnia 1995 r. gdzie został podany do publicznej wiadomości Revised World Dance Programme - czyli poprawiony Światowy Program Taneczny .
Bardzo pożyteczne tańce, które są proponowane jako uzupełnienie kursów tańca na różną okazję, a czasem są tańcami, na które jest tzw. moda to:

Polka bardzo skoczny taniec czeski. Na dzień dzisiejszy bardzo popularny na weselach. Ostatnio do grupy chętnie posługującej się elementami z polki na weselach doszli też wodzireje. Dlatego też Polka jest tańcem proponowanym na Przedweselnym Kursie Tańca .

Polonez bardzo znany taniec polski. Niestety niezbyt lubiany przez maturzystów. Oczywiście jest na to sposób, a mianowicie udział przyszłych maturzystów w Przedstudniówkowym Kursie Tańca . Proponuję maturzystom nie ufać w wiedzę na temat Poloneza kołom gospodyń wiejskich, a zgłosić się do zawodowego nauczyciela tańca.

Rumba Square nazywana często magicznym krokiem. Była modna w latach 60-tych i 70-tych, nazywała się muzyką dansingową. Obecnie ten typ muzyki praktykują najczęściej domorosłe zespoły muzyczne, grające często na weselach i festynach. Dlatego Rumbę Square proponuję na kursach okolicznościowych takie jak Przeweselny , Przedsylwestrowy czy Przedstudniówkowy Kurs Tańca.

Square Dance pierwszy całkowicie zunifikowany taniec na świecie. Taniec, który zawojował Stany Zjednoczone, później Europę Zachodnią. Obecnie znaleźli się ludzie, którzy zaczęli ten taniec rozpowszechniać w Polsce. A propos, Czesi poszli jeszcze dalej wybudowali całe miasteczko w stylu dzikiego zachodu, gdzie ludzie tańcząc spędzają weekendy i urlopy. Sprawdźcie www.western.cz

Tango Argentino za sprawą kilku znanych wykonawców stało się modne. Jak to bywa z modą przeminęła, ale kto wie czy nie wróci. Nie mniej ta dwuletnia moda na Tango Argentino zaowocowała kilkoma kafejkami w Polsce, gdzie ten taniec można zatańczyć.

Modern Jive ostatnio stał się dość modnym tańcem. Powstał w latach 80-tych z francuskiej wersji Jive zwanej "Le Bop". Zmienione w nim czasowanie umożliwiło większą dowolność w interpretacji figur tanecznych, a powstały nowy taniec nazwano - Modern Jive. Można go Tańczyć do współczesnych utworów.

Salsa od wielu lat jest tańcem modnym do tego stopnia, że w wielu miejscach organizowane są "Salsoteki". Ogólnie mówi sie o kilku stylach tańczenia Salsy. Jest to styl New York, Los Angeles, Cuban Style, jak i Salsa Kolumbijska. Kiedyś na szkoleniu z Panem Saruatem Kalubi w którym uczestniczyłem zadano mu pytanie: Skąd wywodzi sie ten taniec? Saruat odpowiedział: "z Portoryko. Dlatego, że jestem Portorykańczykiem i wiem jak tańczy się Salsę!" Od 2005 r w Hiszpanii odbywają się kongresy Salsy, gdzie ujednolicono dla potrzeb Szkół Tańca programy Salsy wydając materiały szkoleniowe.